24 Temmuz 2016 Pazar

HAYDİ EVLENELİM 2

İlk yazımda belirttiğim gibi hazırlıklarınızı yaptınız. Alınacaklar, eksikler, aileler derken zaman hızla akıp gidiyor.

  Nişan yapmak isteyenler için; bütçelerine uygun bir salon bulmalarını öneririm. 2 ay öncesinden yer ayarladığınızda daha uygun olabiliyor. Nişandan bir ay önce davetiyelerinizi bastırmış ve dağıtmış olun. Gelecek olan misafirleriniz kendilerini ona göre hazırlasın. Kuaför randevunuzu ona göre ayarlayın. Evde aile arasında yapacaksanız, çok sorun olmayacaktır. Davetli listesini hazırlayarak, telefon ile davet edebilirsiniz. Evde bir şeyler hazırlamak zor olduğu için arkadaşlarınızdan destek istemeyi unutmayın. Pastanızı yaptırın. İşte her şey bu kadar :)   Şimdi gelelim asıl zor olan kısma. Diğerleri zor kısım evet ama bu kısım biraz daha geriyor. Süreç hem sizin hem de nişanlınız için biraz zor olabilir. Birbiriniz kırmadan, sakince konuşun. İkinizde gerginseniz, kesinlikle konuşmayın. Yoksa kavga etmeniz ve ağzınızdan istenmeyen sözlerin çıkması kaçınılmazdır.


  Nasıl bir düğün konsepti istiyorsunuz?
*Sadece nikah
*Nikah ve ardından yemek
*Klasik salon düğünü
*Kır düğünü
*Yemekli düğün
   Sadece nikah isterseniz işiniz en kolayı. Gidip evlendirme dairesinden randevu alıyorsunuz ve o gün geldğinizde nikahınız kıyılıyor. Eğer ikinizde farklı belediyelere bağlıysanız, hangi belediye de nikah işlemlerinizi yaptıracaksanız, diğer belediyeye bağlı olan kişinin kendi belediyesine başvurması gerekiyor. Ondan sonra evraklarla aynı belediyeye başvurabilirsiniz. Örneğin; ben Fatih Belediyesi' ne bağlıyım. Eşimde Beylikdüzü Belediyesine bağlı. Eğer, ikinizin belediyesi dışında farklı bir belediye de nikah kıydıracaksınız, öncelikle belediyenize birlikte başvuru yapmanız gerekiyor. Onlar da size sevk veriyorlar. Sizde istediğiniz belediyeye giderek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Belediyeler, genellikle kendi semtindeki vatandaşlarına öncelik tanırlar. Sizin oraya gitmeniz halinde, ve aklınızda bir tarih varsa; o tarihe yer bulamazsanız, kendi belediyenize geri dönemiyorsunuz. Bütün detayları öğrendikten sonra başvurunuzu yapın. Başvuru yapmadan önce; aile sağlığı merkezinden sağlık raporu, fotoğraf talep ediyorlar. Birde salon için ücret ödüyorsunuz. Bu da belediyelere göre değişiklik gösterebilir.

  Nikah ardından yemek organizasyonu yapmak isterseniz; bir organizasyon firmasıdan destek almadan kendiniz halletmek istiyorsanız, davetli listesi hazırlayın. Net sayıyı belirleyin. Ve herkesin ulaşımın kolay olacağı orta bir nokta belirlemenizi tavsiye ederim. Mekan ile bütün detayları konuşun. Hatta bir kağıda yazın ve karşılıklı imzalayın. Sonra sözlerinde tutarsızlıklar oluşabiliyor.

  Klasik salon düğünü isterseniz; bir kaç ay önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

  Kır düğünü konsepti düğün için, organizasyon firmaları ile çalışmanızı tavsiye ederim. Yemek, kokteyl ya da tercihiniz ne ise, kendilerinden destek almanız için avantajlı olacaktır.


Devamı haftaya..

Keyifle okuyun & sevgiyle kalın

İyi pazarlar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder